Triovista, İstek

11 Temmuz 2020 Cumartesi

Seçimin ardından…!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

Pazar günü gerçekleştirilen 1 Kasım seçimlerinde tek başına iktidar çıktı. Diğer tabirle vatandaşlar AK Parti’ye 7 Haziran’da gerekli uyarıyı yaparak, ülkeyi bugüne kadar iyi yönettiğini söylemiş oldu.

Sandıktan çıkana tüm kesimlerin razı olması demokrasilerin gereğidir. Halk bu yönde karar verdi.

Peki, halk, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde iktidara ve muhalefete nasıl bir mesaj verdi?

Gerçi dünden buyana televizyonlarda onlarca akademisyen, gazeteci yorumlarıyla ifade ediyorlar ama yine de ben konuyu yerele de indirgeyerek ifadelendirmeye çalışayım.

Vatandaşlar, 7 Haziran’da özellikle iktidar partisi olan AK Parti’ye ‘iyi gidiyorsunuz ama iyi gitmeyen bir şeyler’ var demişti.

Halk, hizmetlerinizden memnunuz fakat ‘güç zehirlenmesi’ yaşıyorsunuz. Öte yandan ‘çözüm sürecinde yanlış giden bir şeyler var’ mesajı da verdi.

Bir diğer mesaj ise; ‘sizin bize dayattığınız adaylardan ziyade bizim benimsediğimiz adayları listeye koymalısınız’ mesajı idi.

Muhalefete ise, özellikle MHP’ye; alınan oylara bakıldığında, ‘çözüm sürecinde bir yanlışlık var gibi. Bunu durdurabilecek veya ülke menfaatine çevirebilecek parti sizsiniz’ mesajı vermişti.   

7 Haziran’da kısacası milliyetçilik akımı fazlaydı, hem Türklerde hem Kürtlerde. 1 Kasım’da peki ne değişti de AK Parti beklenenin üstünde bir oyla iktidar oldu?

Ülkenin önde gelen anketçileri dahi şaşırdı bu işe. Hatta AK Parti içinden dahi bu sonuç beklenmiyordu. En çok yaklaşan anket kuruluşu yüzde 44’leri işaret ediyordu.

Aslında cevap çok basit…!

5 aylık süreçte ülke beklenmedik kaoslar yaşadı. PKK azdı, bombalar patlatıldı. Dolar fırladı, ekonomi günbegün zayıflamaya başladı.

Bir diğer temel unsurda, AK Parti’nin bazı konularda kendine çeki-düzen vermesi oldu. 7 Haziran’da AK Parti üzerinde bir rehavet vardı. Nasıl olsa kolay kazanacaklarını düşünüyorlardı. Bu yüzden de aday sıralamalarında bile çok özensiz davrandılar.

Bunun yanında AK Parti’nin bazı yöneticilerinde akılalmaz bir kibir baş göstermeye başlamıştı. Küçücük koltuğa oturanlar kendini memleketin sultanı zannetmeye başlamıştı.

Eskiler tamamen tasfiye olmuş, küskünler çoğalmıştı. AK Parti bu ve buna benzer hatalarını gördü, mesajı aldı ve hatalarını telafi etmenin yollarına gitti.

Peki ya muhalefet…!

1 Kasım seçim sonuçlarında muhalefetin de çok etkisi var. Çözüm süreciyle ilgili güçlendirilen MHP, halkın beklediği adımları atmadı/atamadı.

Özellikle koalisyon görüşmelerinde MHP lideri Bahçeli’nin tutumu halkta karşılık bulmadı. CHP’de ise hiçbir şey değişmedi. Sonuç ortada.

‘Vatandaşın kantarı belindedir’ sözü boşuna bir söz değil.

Seçim öncesi yaptığım uyarıları tekrarlamak istiyorum; Zira, “uyarmak, ikaz etmek imandandır, cihat’tır.” Biz 7 Haziran öncesi de ikaz etmiştik ancak yanlış anlaşıldık. Neyse…!

Sakın ola ki, dünya menfaatlerine meylederek, dünyanızı ahiretinize değişmeyin. Menfaatiniz, koltuğunuz, şöhretiniz için hataya düşmeyin. Akılsızlardan olmayın. Azıcık menfaate vatanınızı, milletinizi satmayın.

Zulmetmeyin, adil olun. Hal ve hareketlerinize, ağzınızdan çıkana dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin.

Güçsüzlere yardım edin ve ahlak kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes er yada geç önce milletin, nihayetinde ise Allah’ın huzurunda hesap verecektir.

"Ne kölelik 'Bilal' olmaya engeldir, ne de Peygamber sülalesinden olmak 'Ebu Leheb' olmaya manidir. Üstünlük yalnız 'takva' iledir."

Seçim sonuçları vatanımıza, milletimize hayırlar getirsin. Müreffeh, güçlü, adil bir Türkiye hedefimize en kısa zamanda ulaşmak dileğiyle…!

 

 

 

 

 

    


03 Kasım 2015 Salı 13:20
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR