Triovista, İstek

09 Temmuz 2020 Perşembe

SU KESİNTİLERİ…!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar için çok önemli bir hizmete imza attı. Bu hizmet Akdeğirmen Barajı.

Afyonkarahisar içme suyu isale hattı ile Afyonkarahisar ilinin içme ve kullanma suyu kaynağı olan Akdeğirmen Barajı'ndan yılda 15,61 milyon metreküp su Afyonkarahisar’a iletiliyor. Barajla birlikte Afyonkarahisar’ın nerdeyse 50 yıllık su ihtiyacı halledilmiş oldu.

Bir başka deyişle 50 yıl su sorunumuz olmayacak. Buraya kadar çok güzel fakat son günlerde yaşanan su kesintileri vatandaşın canını sıkmaya başladı.

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, her ne kadar geçtiğimiz hafta basın toplantısı düzenleyerek durumu izah etmeye çalışsa da kesintiler sanırız başkan beyin talihsizliği haline gelmiş durumda gibi gözüküyor.

Düzenlediği toplantıda başkan bey, yaşanan su kesintilerinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, yapımına 2013 yılında başlanan yedek çelik isale hattı ve 25 bin ton kapasiteli ilave deponun 2016 yılı başı itibariyle tamamlanacağını söyledi.

Bu çalışmaların tamamlanması ile birlikte şehrimizin 36 bin ton kapasiteli depolara kavuşacağını ifade eden Başkan Burhanettin Çoban;  bu süreçte yaşanabilecek ana isale hattı arızalarında ise depolardaki suyun şehrin 24 saatlik ihtiyacını karşılayabileceğini bildirdi. 

Başkan Çoban, böylelikle vatandaşların olası bir arızayı hissetmeden 24 saatlik süre içerisinde tamiratın giderilebileceğini açıkladı.

Yani biraz daha sabretmemiz gerekiyor anlaşılan…!

Evet, burada olaya tek taraftan bakmamamız gerekiyor. Ne sayın başkana humarsızca yüklenmek, ne de vatandaşın isyanını görmezden gelmek doğru olmayacaktır.

Neden mi?

Sonuçta ortada önemli bir hizmet var. Siyasiler Afyonkarahisar’ın 50 yıllık su ihtiyacını memba kalitesinde karşılamak için devasa yatırımlar yaptı. Yapılan hizmetlerde elbet eksiklik, aksaklık olacaktır.

Vatandaşların hizmetin en iyisini isteme hakkı olduğu kadar, bu anlamda sağduyulu ve sabırlı olması da gerekiyor.  ‘Vur abalıya sopayı’ yanlış bir tutum olur. Körü körüne muhalefet etmek, haddinden fazla eleştirmek karşınızdaki insanın hizmet etme çabasını, azmini kırabilir.

Burada özellikle biz gazetecilere düşen görev, eleştiri hakkını saklı tutarak, hizmet erklerini azme ve gayrete teşvik etmek olmalıdır diye düşünüyorum. 

Benim hizmet noktasındaki tutumumu Sayın Başkan başta olmak üzere, kamuoyu iyi bilir. Yani hizmeti alkışladığımız gibi, yapılan yanlışları da görmezden gelemeyiz.

Sosyal paylaşım sitelerindeki isyanınızı, yazılanları yakından takip ediyoruz. Haddi aşmayan eleştirilerde oldukça da haklısınız.

Bir gün içinde kiminizin çamaşırı kaldı, kiminiz banyo edemediniz vb. birçok sorun yaşandı. Ve özellikle haftasonu olması bu sorunu katladı.

Şimdi başkan bey 2016 yılında sorunların tamamen çözüleceğini belirtti. 2016’ya kadar sabrediyoruz, sabretmeliyiz.

Bu tip aksaklıkların olabileceğini hepimiz biliyoruz.

Sorun aslında bir gazeteci arkadaşımızın da söylediği gibi hedefi çok yüksek göstermekten, siyasi argümanları fazlaca abartmaktan kaynaklanıyor gibi.

Yani, ‘memba kalitesinde su’, ‘halkımız dünyanın en kaliteli suyunu içiyor’, ‘bundan sonra artık asla sular kesilmeyecek’ gibi cümleler olası bir aksaklıkta insanların fazlaca üstünüze gelmesini sağlayabiliyor.

Öte yandan sayın başkan kusura bakmayın ama suyumuz dünya kalitesinde falan değil! Kesintinin ardından verilen sularda bir sorun var. Mide bulantısı ve ishal vakaları yaşanmaya başladı haberiniz olsun. 

 


14 Eylül 2015 Pazartesi 11:44
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR