istek okulları

29 Mayıs 2020 Cuma

Yaptıklarınızın bedelini ödüyorsunuz…!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

Malumunuz, Afyonkarahisar Anadolu Öğretmen Lisesi, Kız İmam Hatip Lisesine çevrildi. Afyon Anadolu Öğretmen Lisesi'nin Kız İmam Hatip'e çevrilmesine tepki yağıyormuş. 

Birçok yerel ve ulusal bazda yayın yapan yazılı ve görsel basında haberleri çıkmaya, sosyal paylaşım sitelerinde tepki gurupları oluşturulmaya başlandı.

Tepki gurupları ve ulusal-yerel basın dedim ama bunların hepsi de herkesin malumu olduğu ‘Kemalist’ zihniyetli medya ve ‘Kemalist’ zihinli bir avuç zümreden ibaret…

Ancak ne yaparsanız yapın nafile…

Haber niteliği taşıdığı için haber yapan medyayı ayırmakla birlikte, bu konuya, ‘Öğretmen Lisesinin başarısı iyiydi, bu yüzden de değişiklik yapılmasaydı iyi olurdu’ gözüyle bakanları istisna olarak ayırıyorum.

Ancak yıllardır, İmam Hatip Liselerini ve mezunlarını horlayan, küçük gören, alay eden, eğitim seviyesinin düşük olduğunu ‘zan’ eden cahilleri ise şiddetle kınıyorum.

Bunlara cahil diyorum, çünkü İmam Hatip Lisesinin ne olduğunu, o okullarda neler öğretildiğini bilmeden fütursuzca, sırf muhalefet olsun diye hareket ettikleri için,

Cahil diyorum çünkü yıllardır İmam Hatip çıkışlı bir insanı ‘imam’ zannettikleri için, oradan mezun olanların sadece imam olabileceğini, başka hiçbir işe yaramayacaklarını düşündükleri için.

Be cahiller; Anadolu Öğretmen Liselerinden Türkiye birincileri çıktığını söylüyorsunuz da İmam Hatip Liselerinin başarısından niye söz etmiyorsunuz.

Türkiye Cumhuriyeti devletini ve sizi yöneten Başbakan Erdoğan’ın İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu neden göz ardı ediyorsunuz.

Bu örnek en büyük başarı örneği değil mi?

Siz hiç ‘Tezhib’ dersi diye bir ders duydunuz mu? Peki ya ‘Hüsn-i Hat’ dersi, ‘Hadis, Fıkıh, Kuran-ı Kerim derslerini duydunuz mu?

Peki ya ‘Hitabet’ dersi duydunuz mu? Duyamazsınız, çünkü bu vb. dersler sadece ve sadece İmam Hatip Liselerinde veriliyor.

Şimdi; Anadolu Öğretmen Liseleri genel itibariyle öğretmen yetiştiren liseler değil mi? Peki geleceğin neslini yetişen bu öğretmenlerin iyi konuşabilmeleri lazım, iyi bir hitabetleri olması lazım değil mi?

Öğretmen Liselerinde ‘Hitabet’ dersi veya ‘Güzel Konuşma’ diye bir ders var mıydı? Bildiğim kadarıyla yoktu.

Öte yandan İmam Hatip Liselerinde, Kuran-ı Kerim, Hadis, Fıkıh, Tefsir gibi dini eğitimin haricinde, Fizik, Fen, Matematik vb. daha birçok dersin de okutulduğunu biliyor muydunuz?

Size verdiğim bu basit örnekler yalnızca bazıları. Sıralamaya kalksak satırlar yetmeyecek…

Şimdi dönüşüme yapılan tepkilerden şunu anlıyoruz; 28 Şubat post-modern darbeyi destekleyen zihniyet, her zaman olduğu gibi yine kendini gösteriyor.

İmam Hatib’in ne anlama geldiğini dahi bilmeyen, okulun yanından geçmekten bile haz etmeyen örümcek kafalı zihniyet, siz aşağılamalarınıza devam edin, siz tepki gösteredurun, ‘atı alan Üsküdarı geçti bile.’

Yıllardır İmam Hatip Lisesi mezunlarına ne zulümler ettiniz farkında mısınız? İşinden, aşından ettiniz. Orduya, yargıya, emniyete, kamu kurumlarına adımlarını dahi attırmadınız. Hatta ‘O’ garibanları ‘imam’ bile etmediniz. (28 Şubat post-modern darbenin ardından yıllarca camilere imam, müezzin alınmadı)  Üniversitelerde okumasınlar diye elinizden geleni yaptınız. Çoğu zaman sırf İmam Hatipli diye özel sektörde dahi iş bulamadılar. Onların geleceğiyle oynadınız, hayatlarını kararttınız....

O’nları yıllarca ‘irticacı’ ‘gerici’ ‘örümcek kafalılar’ diye toplumdan dışladınız. Halbuki asıl örümcek kafalı, asıl gerici, asıl cahil sizlerdiniz.

Yıllarca O’nları öyle bir aşağıladınız, öyle bir horladınız ki, birçoğu İmam Hatip’liliğinden utandı, gizlemek zorunda kaldı.

Ama bir kısmı da yılmadı, azmetti, pes etmedi ve bugün birçoğu üst düzey makamlara kadar yükseldi. Bakın bugün sizi bir İmam Hatip Liseli yönetiyor. (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan)

Sizin açınızdan ne kadar acı değil mi?

28 Şubatçı zihniyet size söylüyorum; hiç boşuna tepkiler yağdırmaya, basına demeçler vermeye, sosyal paylaşım sitelerinde guruplar oluşturmaya çalışmayın.

Bir zamanlar yaptığınızın bedelini ödüyorsunuz. İlahi adalet tecelli ediyor. Zaten İmam Hatip Liselerinin eğitim seviyesi sizin zannettiğinizin çok çok üstünde. Bugün topluma yön verenler onlar.  

Ayrıca şunu unutmayın İmam Hatipliler sizin kadar zalim değil, en azından sizi horlayıp, aşağılamıyorlar…! 

    


06 Temmuz 2014 Pazar 06:08
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR