Döner Ateşi üst

18 Ocak 2019 Cuma

Ameliyat...!

Ramazan Hüseyin Biçer

Ramazan Hüseyin Biçer

E-Posta : rmznhsynbcr@gmail.com

 Topluca bir ameliyattan geçiyoruz…

Sinirlerimiz alınıyor, göz kapaklarımız kapatılıyor, dilimize ket vuruluyor, ayaklarımız kesiliyor, ellerimiz omuzlardan koparılıyor…

Bu ameliyat son 200 yıldır Türk toplumu üzerinde devam ediyor. Operatörlerimiz işlerini çok güzel yapıyorlar. Operatörlerin yardımcılarına bakınca, işlerinin ustaları olsa gerek… 

Gerçekten ameliyat başarılı… Sonuç ortada…

Tarih okuyorum; ‘Aman Allahım’ diyorum,’ bunları başaran, tüm insanlığa insanlık dersi veren, mütevazılıkta üzerine olmayan, devleti milleti adına, canını hiçe sayan toplum, ailesi, namusu denilince dağları deviren millet, bu millet mi?’

Adaleti nedeniyle kendilerine ‘Sultanu’l-âdil’ denilen Selçuklu, Osmanlı sultanlarından bugüne… 

Liyakat düsturunu bir an bile elinden bırakmayan şanlı ecdâdın kemikleri sızlıyor bugün.

Komşusunun namusunu kendi namusu gibi gören bir toplum, karşı daireye taşınan komşusunun kim olduğunu bile bilmeyen bir topluma nasıl dönüştü?

Dedik ya ameliyat oluyoruz…

İslamî dönemde de değil, İslam öncesi Türk tarihi bile bu milletin nasıl bir yapıda olduğunu, nasıl bir ruha sahip olduğunu ortaya koymaya kâfidir. O insanların, yaşayışını, kültürel özelliklerini özlüyorum., onlara gıpta ediyorum.

 ‘Nasıl bu hale geldik, bizler geçmişimizi nasıl bu kadar çabuk unuttuk’ diyorum.

Televizyonlarda ‘hangisi daha çıplak’ yarışmalarına katılan kızcağızların annelerini, babalarını düşünüyorum…  Evlilik programlarına katılan yaşlı başlı koca koca insanlar… Sabahtan akşama kadar gözünü kırpmadan bu programları izleyen bizler…

Sinirlerimiz alınmış olsa gerek…

Onları bu televizyonlara çıkartanlar, yaşanan şarlatanlıklara izin verenler vebal altındadır bu kesin. Ama biz neredeyiz. Bu toplumun mensupları olarak bizler… Neredeyiz? Ne yapıyoruz, yahut neden bize yakışır şekilde bir harekette bulunmuyoruz?

Kim neresinden ameliyat olduğuna bir baksın…

Gözünüzün önünde bir haksızlık olduğunda ses çıkartamıyorsanız, yeri geldiğinde yumruğunuzu ortaya vuramıyorsanız, siz de gözünüzden, elinizden sinirlerinizden ameliyat olmuşsunuz demektir.

Bugün sadece bizim topraklarımızda da değil, komşularımızda, dünyanın her yerinde insanlar haksızlığa uğruyorlar, dövülüyorlar, sövülüyorlar, aç kalan insanlar oluyor.  Elimizi uzatmıyorsak, ameliyatımız başarıyla gerçekleşmiş demektir.

Sırf ‘şucu’, ‘bucu’ diye gençlerin önünde kapılar açılıyor, kimilerinin yüzüne kapılar kapanıyor. Çalışan işe giremiyor, çalışmayana kapılar açılıyor… Hakka giriliyor. Dün suçladıklarımızı, bugün alkışlıyoruz. Doğruya doğru diyemiyoruz…

Diyemiyor muyuz..? O zaman dilimizin ameliyatı başarılı…

Zulmü alkışlıyoruz. Ecdadımıza saldırılıyor ses çıkartmıyoruz, uyuşukça, ruhsuzca izlemeye devam ediyoruz… Sinirlerimiz alındı ya… Umurumuzda bile değil. 

Bizim belli başlı çizgilerimiz var ya güya…  bu çizgiler çiğneniyor sesimizi çıkartamıyoruz... Ses tellerimizin ameliyatı başarılı!

Türk olmanın ve İslam’ın bir unsuru olmanın gereklerini unuttuk.

Hepsi bir tarafa da akıl ameliyatı geçiriyoruz. Aklımızın ruhu yok. Aklımızın ruhu alınıyor. Akıllarımızdan ‘biz’ kavramı alınıyor, yerine ‘ben’ kavramı konuluyor. Artık, toplumu, başkalarını düşünerek bir iş yapmıyoruz.

‘Gemisini yürüten kaptan’ derler ya aynen öyleyiz.

‘Bana dokunmayan yılanın başını ezmezsem, gider başkasına dokunur’ düşüncesi var mı bizde?

Bu ameliyatları gerçekleştirenler, şüphesiz bizim iyiliğimiz için yapmıyor bunları. Biz olmazsak, bizi biz yapan değerlerin alınmasına sahip çıkamazsak, ruhumuza da sahip çıkamayız. Uzuvlarımızın ruhuna sahip çıkalım.

Bugün elimizi kolumuzu, sinirlerimizi bizden koparanlar yarın memleket toprağımızı elimizden koparırlar. O zaman ses çıkaramayız, yumruk sıkamayız. Çünkü uzuvlarımız bize ait olmayacaktır. Geri almak için de çok geç olacaktır.

Allah bu devleti, bu milleti korusun her daim…

‘Biz’ olmak, Türk olmak, Müslüman olmak şuurunu kaybetmemek ümidiyle… 


16 Aralık 2015 Çarşamba 13:05
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR