Döner Ateşi üst

18 Ocak 2019 Cuma

TÜRKİYE'DEN G20 GEÇTİ

Şükrü ERSOYLU

Şükrü ERSOYLU

E-Posta : sukruersoylu@windowslive.com

 Bugün tarihi itibariyle ben de Yenigün gazetesinde sizlerle görüşlerimi paylaşmaya çalışacağım.

Yapacağım değerlendirmeler zaman zaman Afyonkarahisar’ımızın yerel gündemine zaman zamanda ülkemiz gündemine ve dünya gündemine dair sosyal, kültürel, ekonomik, güvenlik, dış politika, eğitim vb. konularda ve güncel konularla ilgili olacak. Allah utandırmasın.

Ülkemizde bugünlerdeki en sıcak gelişmelerden bir tanesi haber bültenlerinden de hepimizin takip ettiği gibi Ülkemizin dünyayı yöneten egemen güçlerin liderlerini misafir ettiği G20 zirvesinin gerçekleşmesi oldu.

Normal şartlarda dünya finansının %80’ine hükmeden küresel güçlerin parayı görüşmek üzere yapılması planlanan toplantılardı bu toplantılar. Gelin görün ki Türkiye yi yaklaşık otuz yıldır son yıllarda Irak Suriye başta olmak üzere İslam coğrafyasını 10 yıllar boyu yakan terör belası Mısır da Rusya,  Paris’te Fransa’yı ateşe atınca gündem’in en temel maddesi terör ve güvenlik konusu haline geliverdi. Konu terör olunca hedefte de tabi ki Rus uçaklarının düşürülmesinin ve Paris katliamının faili DAEŞ,  DAEŞ ‘e karşı alınacak tedbirler ve küresel güçlerin işbirliği vardı. Amerika’dan Rusya ya İngiltere’den Fransa ya Almanya velhasıl bütün egemen güçlere GÜNAYDIN…!

Hiç kuşku yok ki DAEŞ eli kanlı zalim bir terör örgütüdür. Tıpkı kadın yaşlı çocuk sivil demeden insanlarımızı katleden okul yakan yurt yakan camileri kendisine mühimmat deposu haline getirip üs olarak kullanan özellikle kendisi gibi düşünmeyen Kürtleri tehdit eden şantaj yapan can ve mal varlığına kast eden küresel güçlerin taşeronluğunu yapan güzel ülkemizin huzuruna barışına ve refahına kast eden PKK gibi.

DAEŞ kendisini Irakta Şii başkan Maliki tarafından yaşam alanı daraltılan Sünnilerin temsilcisi ve kurtarıcısı olarak tanımlıyor ve Irak İslam devletini kuruyor.  Sonra Şam’a geçiyor kendisini Irak Şam İslam Devletine dönüştürüyor. İslam devleti olma iddiası taşıyor. Amerikan kuvvetleriyle işbirliği yapan kukla iktidarları hedef alıyor. İran’ın yayılmacı emellerine karşı şiayı durdurmayı taahhüt ediyor ve içerisinde Malez –Kürt-Türk-Japon-İngiliz-Fransız-Alman vb. 80 ülkeden gönüllü barındırıyor. Fakat Uygulamaları ile anlamı barış olan İslam ile insanları barıştırmıyor uzaklaştırıyor ve tamamen İslam eserlerini bombalıyor yok ediyor.

O halde soru şu; Dünyada DAEŞ eliyle İslam’ın terörle anılmasının terörle özdeş hale getirilmesinin zemini nasıl oluşturuluyor. Bu durumdan kimler nemalanıyor. Acaba Ortadoğu’nun enerji kaynaklarından haksız kazanç elde etmek isteyenler,  silah tüccarlar, İslam’ın insanlara huzur ve hayat veren ilke  ve düşünce sisteminin kendi medeniyetlerine var oluşlarına  tehdit  olarak gören sözde batı medeni toplum idarecileri olabilir mi!

Dünyada İslam ile demokrasiyi temel hak ve özgürlükleri bir arada yürüten örnek modeller var. En güçlüsü Türkiye. Arap baharıyla beraber aynı modeli Tunus’ta NAHTA iktidarıyla,   Mısırda Müslüman kardeşler iktidarıyla görüyoruz. Suriye de demokrasi isteyen halkın nasibine ise Eset eliyle ve küresel güçlerin müdahalesiyle cebir şiddet iç savaş katliam çile hüzün kan acı ve gözyaşı düşüyor. Ne hazindir ki Mısır da TAHRİR Meydanı Tunus ta BURGİBA CADDESİNDEKİ MEYDAN Türkiye’de gezi olayları ve TAKSİM Meydanı kalkışmaları ile İslam la demokrasiyi bir arada sürdürebilme iddiasındaki iktidarlar yok edilmeye çalışılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı R. Tayyip ERDOĞAN diyor ki;

Dünya 5’ten büyüktür.

Terörün milliyeti, dini yoktur.

Terör, eninde sonunda gelir kendisini besleyenleri vurur.

İstiklal şairimiz Mehmet Akif ERSOY ne diyor;

“Kapkaranlıkken bütün afakı insaniyetin

Nur olup fışkırmışız ta sinesinden zulmetin”

Sevgili okurlarım ne dersiniz belki de dünyaya huzur ve barış getiren yine, yeni bir medeniyet anlayışı bu bereketli topraklardan çıkacak. 


21 Kasım 2015 Cumartesi 17:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR